İstanbul planları bozdu! CHP-DEM Parti ‘savaşı’ ayyuka çıktı

    Haber7-ÖZEL

28 Mayıs seçimlerinde altılı masaya açıktan destek vermek yerine ‘dirsek teması’ yöntemiyle destek veren DEM Parti, 31 Mart yerel seçimlerine yaklaşırken CHP ile ‘pay alma’ pazarlığına girişti. Mersin ve Şanlıurfa gibi bazı kentlerde anlaşmalar sağlanırken, İstanbul’da ise iki partinin pazarlığı sonuçsuz kaldı.

CHP-DEM PARTİ ‘SAVAŞI’

Ortaya çıkan tablo sonrası DEM Parti 31 Mart seçimlerinde, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu‘na destek ‘vermeme’ kararı aldı. DEM Parti bu kapsamda İstanbul’da Meral Danış Beştaş ve Murat Çepni’nin ismini aday olarak duyurdu. DEM Parti’nin İstanbul’da İmamoğlu’na karşı aday çıkarması iki parti arasında gerilime neden oldu. DEM Parti’nin aday çıkararak CHP’nin İstanbul’u kaybetme ihtimalinin doğması üzerine CHP-DEM Parti arasında adeta ‘savaş’ başladı. 

KRİZ AFYON’DA ZİRVE YAPTI

Medyaya çok yansıtılmamaya çalışılan CHP-DEM Parti krizi Afyon mitinginde gözler önüne serildi. CHP’nin Afyonkarahisar mitinginde konuşan Belediye Başkan Adayı Burcu Köksal, seçimi kazanması halinde DEM Partililere belediyenin kapılarının kapatılacağını söyledi. Köksal, “Belediye Başkanı olarak seçildiğimde Afyonkarahisar Belediyesi’nin kapıları DEM Parti hariç bütün siyasi partilere açık olacak.” sözleriyle iki parti arasındaki krizi üst seviyeye çıkardı.

ÖZEL KURTARMAYA ÇALIŞTI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise partisinin Belediye Başkan adayının kullandığı sözleri dil sürçmesi olarak nitelendirerek olayın üzerini kapatmaya çalıştı. Özel, “Afyon’da konuşurken belediyenin kapılarını ardına kadar açacağız diye söylerken orada küçük sürçülisan oldu. ‘Aman başkanım sen düzelt’ dedi. Afyon Belediyesi’nin de Uşak Belediyesi’nin de seçildikten sonra kapıları ardına kadar tüm siyasi partilere, tüm Uşaklılara, tüm Afyonlulara açıktır” ifadeleriyle durumu kurtarmaya çalıştı. 

KÖKSAL YALANLADI

Özel’in Afyon Belediye Başkan Adayı Burcu Köksal‘ın sözlerini ‘Sürçülisan’ olarak düzeltmeye çalışması üzerine sözlerini bu kez de sosyal medya hesabından paylaştı.

DEM Parti ile ilgili ifadelerinin arkasında olduğunu belirten Köksal, Özgür Özel’i yalanlayarak “Ben Suriyeliler amasız fakatsız lakinsiz Afyonkarahisar’dan göndereceğim diyorum, AK Parti mevcut işçileri çıkaracak PKK’lıları işe alacak diyorlar; ben emeklilere 4 ay doğalgaz ve Afjet konusunda destek vereceğim diyorum, belediyeyi DEM’lilerle yönetecek diyorlar; rantsal dönüşüm değil garip gurabaya bedelsiz ev yapacağım diyorum, gizli kapılar ardında demlilerle görüşüyor diyorlar. Açık ve net Afyonkarahisarı demlilerle ve hüdaparlılarla yönetmeyeceğim… Net….” paylaşımında bulundu.

DEM’İN İZMİR ADAYLARINDAN KÖKSAL’A: GÖREVDEN ALINMASI GEREKİRDİ

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM) Parti İzmir Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları Türkan Aslan Ağaç ve Akın Birdal, CHP’nin Afyonkarahisar adayı Burcu Köksal’ın açıklamalarına tepki gösterdi. Birdal, “CHP’nin Afyon adayı Burcu Köksal, dün ırkçı faşist söylemlerde bulundu. Söylemleri tüyler ürpertiyor. Belediye başkanlığına seçildiğinde ‘DEM’i içeri sokmayacağım’ diyor. Konuşmasında ırkçılık Kürt düşmanı nefret ve ayrımcılık var. Bu kadının görevden alınması gerekirdi. Türkiye’nin en çok barış kardeşliğe ihtiyacı olduğu bu dönemde böyle bir açıklaması neye yaradı sormak lazım.” dedi.

İMAMOĞLU KAPIYI GÖSTERDİ

CHP-DEM Parti savaşında İstanbul’u kaybetmesi durumunda en çok zararı kendisinin göreceğini bilen ve CHP’de ‘Eş başkan’ gibi davranan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Belediye Başkan Adayı Burcu Köksal’ı açık açık tehdit etti. İmamoğlu, “Şu partilileri belediyeye almam, şu partiler hariç şunlarla görüşürüm diyen ya kendine başka bir iş bulacak ya da başka parti bulacak” dedi. 

ÖZGÜR ÖZEL’DEN DEM PARTİ’YE: BİZE KAYBETTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in DEM Parti ile ilgili DEM Parti’nin 2019’daki stratejisini değiştirdiğini belirtip, “DEM Parti’nin izlediği stratejide kendi sözcüleri, milletvekillerinden okuduğumuz ve yalanlanmayan bir şekilde AK Parti ile 1 Nisan sonrasına yönelik, yani kayyum atama meselesi başta olmak üzere, çeşitli görüşmeler yapılıyor. Bize kazandırmak değil, gerekirse kaybettirmek üzerine bir strateji var” demişti.

İBB ADAYI BEŞTAŞ’TAN ÖZEL’E TEPKİ: SANKİ MECBURUZ

DEM Parti’nin İstanbul’da adayını duyurması iki parti arasında alacak verecek kavgasına dönüştü. Özel’in DEM Parti’yi hedef alan ‘Bize kaybettirmeye çalışıyorlar’ açıklaması iki parti arasındaki krizi alevlendirdi. DEM Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Meral Danış Beştaş Özel’e tepki göstererek “Sanki biz mecburmuşuz gibi, bir borcumuz varmış gibi konuşuyorlar. Oraya geleceksek eğer bizim CHP’den alacağımız var” şeklinde konuştu.

Beştaş, açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

Sanki biz mecburmuşuz gibi, bir borcumuz varmış gibi, onların da alacağı varmış gibi konuşuyorlar. Oraya geleceksek eğer bizim CHP’den alacağımız var. 2019’da verdiğimiz destek ortada. Daha dün ya, 14-28 Mayıs var ortada. 14-28 Mayıs’tan dolayı biz Hakkari’de yüzde 72 oy verdirmişiz. Hakkari, İzmir’i geçmiş, Diyarbakır CHP’nin kalelerini geçmiş. Bu konuda hiç kimse bizimle bu dille konuşamaz. Buna izin vermeyiz, yanıtı veririz yani.

Konuşmanın devamında kimseye borçlu olmadıklarını söyleyen Beştaş, “Ancak ve ancak alacaklı olabiliriz biz. Bugün o hesabı yapacak olursak onlar borçlu çıkarlar. Bu nedenle Gökhan Günaydın’ın da Özgür Özel’in de bu açıklamalarını bir daha düşünmelerini öneririm. Biz hiyerarşik olarak onların altı üstü değiliz. Kendimizi öyle görmeyiz, onlar da parti, biz de partiyiz” dedi.

SIRRI SAKIK: EVET SİZE KAYBETTİRECEĞİZ

Özel’e cevap veren DEM Parti Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık, CHP’yi, Özel’i ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu hedef aldı. Özel’e ‘Evet size kaybettireceğiz’ diyen Sakık, “Allah aşkına siz kimsiniz ya? Siz efendi biz köle miyiz? 2019’da size destek sunduk. Bu belediyelerde bir cennet yarattık size. Siz döndünüz Kürtlere cehennem hayatı yaşattınız.” dedi. CHP’yi Kürtlerin oyu ile seçilip Kürtlere sırtını dönmekle suçlayan Sakık, “Biz bunlarla yol yürüyemeyiz. Genel seçimlerde  hesapsız kitapsız demokrasi ve barış için destek sunduk. Ancak onlar gidip Ümit Özdağ ile protokol imzaladılar. Böyle bir partiye nasıl destek veririz?” ifadelerini kullanmıştı.

“KAZANMAK İÇİN GÖNDERİYORUZ”

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan da CHP’den gelen açıklamalara tepki gösterdi. Bakırhan, aday gösterdikleri illerde iddialı olduklarını, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Meral Danış Beştaş’ın da kazanmak için yola çıktığını kaydederek, “Meral Danış Beştaş’ı İstanbul’a öylesine boy göstermek için değil, kazanmak için gönderiyoruz” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

İTTİFAK HEYETİNDEKİ OLUÇ’TAN TEPKİ

Özel’in “Bize kaybettirme stratejisi izliyorlar” sözlerine bir tepki de CHP ile yürütülen görüşme heyetinde yer alan DEM Parti Antalya Milletvekili Saruhan Oluç’tan geldi.

Özel’in siyasi tutarsızlıkla suçlayan Oluç, “İktidar diliyle bize saldırmak muhalefete kazandırmaz” dedi. Her siyasi partinin kendi adaylarıyla seçim yarışına girme hakkı olduğuna işaret eden Oluç, “Zorunluluktan dolayı bir başka partiyi desteklemez, desteklememelidir” dedi. Partisinin Batı illerinde kent uzlaşısı çerçevesinde iş birliği tercihinde bulunma kararını da anımsatan Oluç, “Bazı tercihlerde bulunabiliriz ama bu partinin kendi tercihidir. Kimseye verilmiş bir söz yoktur, olmamalıdır da” diye konuştu.
Oluç, “2019’dan herkes olumlu ders çıkarmış olsaydı bugün daha iyi, daha verimli adımlar atılabilirdi. Demek ki herkes aynı sonuçları çıkarmamış. O yüzden de 2019’a dönün, diyenlere teşekkür ederiz, siz devam edin demeyi tercih ediyoruz”
dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x