Bahçeli’den önemli açıklamalar

Bahçeli’nin açıklamalarından satır başları:

Değerli vekil arkadaşlarım, muhterem misafirler, Türkiye Cumhuriyeti devleti hızla akan tarih sürecinde 20123’e kadar uzanacak yeni bir yüzyıla girmiştir. Bugün cumhuriyetimizin yeni yüzyılının ilk grup toplantısını heyecan içinde gerçekleştiriyoruz.

Toplantımızı takip eden tüm vatandaşlarımıza selamlarımı iletiyorum. Kurtuluş savaşımızın lideri Atatürk ile dava silah ve ülkü arkadaşlarının, bütün kahramanlarımızın kutlu hatıralarını rahmet ve minnet ile yad ediyorum. Aziz şehitlerimize milli bekanın, milli istiklalin tüm neferlerine cenabı Allah’tan rahmet diliyorum.

29 Ekim 1923’e kolay gelinmemiştir. Birinci Meclis binası inşaat halinde bir binaydı, pencereleri camsız, iç sıvası, elektriği yoktu. Gaz lambaları tavandan sarkıtılmıştı. Ali Fuat Paşa’nın seccadesi o çatlağa örtülmüş, mekteplerden sıralar getirilmiş, odun sobası kurulmuştu. Dönemin mebusları öğretmen okullarında yatıp kalkıyordu. Meclis tutanakları kese kağıtlarına yazılıyordu. Bu şartlarda yedi düvele boyun eğilmedi ve cumhuriyet doğdu. Türkiye’nin yönetim şeklinin cumhuriyet olduğu belirlenmiştir. 

Müstevilerin kanlı postalları yurdumuzu çiğnerken cumhuriyet fikri Atatürk’ün gönlünde milli sır gibi saklanıyordu. Milli mücadelenin en müessir özelliği muazzam bir fikir kudretine dayanmasıdır. Heyecanı olmayan üstelik bir fikir haysiyetinden feyz alamayan bir mücadelenin başarıya ulaşma şansı yoktu.

“TÜRK MİLLETİ CUMHURİYETLE BÜTÜNLEŞMİŞTİR”

Hedef olmayan, heves olmayan, heyecan olmayan bir mücadelenin başarıya ulaşması mümkün değildir. Ağır sorunlara teslim olmak yerine onlarla başa çıkma dirayeti gösteren milletimiz ülkesine ve devletine sahip çıkmaktan asla vazgeçmemiştir. 

Zamanda ve mekanda üstünlük Türkiye’ye geçecektir. Bunu sağlayan güç cumhurla birlikte Cumhur İttifakı’dır. Türkiye Yüzyılı başlamıştır. Türk milleti cumhuriyetle bütünleşmiştir. 29 Ekim 2023 Pazar günü kutlamalar şölen ortamında yapılmıştır. İl ve ilçelerimizde düzenlenen fener alayları milli mücadelemizin sönmeyecek meşalesi gibi parlamıştır. Vatanımızın her yöresi bayraklarla donatılmıştır. 

Havada uçan jetlerimiz, kahraman askerlerimiz, İstanbul Boğazı’ndan geçen savaş gemilerimiz dosta güven düşmana da korku vermiştir. 

Ebediyen yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAĞIMSIZLIĞINI LÜTUF SONUCU ELDE ETMEDİ”

Türkiye Cumhuriyeti sözde medeni ülkelerin merhameti ile kurulmadı. Bağımsızlığını lütuf sonucu elde etmedi. Sömürü çarkına sıkışıp kalmadı. Dönemin küresel güçlerin yazdığı rolü reddederek sivrildi. Vatanın bağımsızlığı ve milletin hürriyeti uğruna ölümü göze alan kahramanlarının zafer tacı Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Türk milleti Allah’ın izni ile yeni yüzyıla da mührünü vuracaktır. Bugün devlet ve milletçe meselelerin çözülmesinin mümkün olabileceğini düşünüyorum. Türk milletinin eseri olan Cumhuriyet, bağımsızlık heyecanı duyan mazlum milletlere de esin kaynağı oldu. Türkiye Cumhuriyeti kuruluş temelini milli değerler üzerine inşa atmıştır. 

Demokrasinin en iyi uygulanabileceği sistemin Cumhuriyet olduğu aşikardır. Demokrasiyi en iyi geliştirebilen en iyi sistemdir Cumhuriyet. 

KILIÇDAROĞLU’NUN CUMHURİYET İFADELERİNE TEPKİ

Cumhuriyetin 100. yıl dönümünde muhalefette aynı anda benzer cümlelerle demokrasi sorgulaması işitildi. Demokrasiden bihaber olanlar söz oyunları ile esasen cumhuriyete yönelik hazımsızlıklarını bir kor halinde kafalarının içinde yer etmiştir. Bu zevata kulak verirseniz buram buram sahte cumhuriyet sevgisi duyulacak. Kılıçdaroğlu gene görevimiz cumhuriyeti taçlandırmaktır demiş. Hayat gerçeğinden bahsetmek mümkün değildir. Atatürk’ün sözünü Kılıçdaroğlu hiç duymadı mı?

Cumhuriyeti kurduklarını söyleyen Kılıçdaroğlu’nun bir yanlışı vardır. Cumhuriyeti yıkmak için zilletin Atatürk’ün eserlerinden ders almadıkları saklanamaz boyuta.

 

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x